butik swiateczny 24/11/2011 Image Banner 160 x 360
excalibur.jpg
autocomfort.jpg
astrum.jpg
Jak z wysokimi cenami paliw walczą Niemcy ?
data artykułu: 2012-04-10
Niemcy powinny ustawowo ograniczyć możliwość podnoszenia cen benzyny - zdaniem ministra transportu z niemieckiego landu Turyngia Christian Carius. Nad jego propozycją debatowała druga izba niemieckiego parlamentu, Bundesrat. Może podobne rozwiązania uda się wprowadzić i u nas ?
Każdego dnia ceny benzyny osiągają rekordowo wysoki poziom. W czwartek przed Świętami Wielkanocnymi za litr Super E5 trzeba było zapłacić w Niemczech średnio 1,70 euro, a niemiecki automobilklub ostrzega, że niebawem cena może dojść do 2 euro za litr.
 
Podwyżki cen benzyny nie zawsze są uzasadnione; ceny wzrastają na przykład tuż przed feriami i zmieniają się w ciągu dnia. Dlatego wielu niemieckich polityków chce ograniczyć swobodę koncernów i handlarzy w ustalaniu cen.
 
Z inicjatywy ministra gospodarki landu Turyngia Christiana Cariusa druga izba niemieckiego parlamentu, skupiająca przedstawicieli landów (Bundesrat), wystąpiła do rządu o przygotowanie projektu ustawy, która zahamowałaby wzrost cen benzyny.
 
Carius zaproponował przyjęcie rozwiązań wzorowanych na regulacjach austriackich. Stacje benzynowe mogłyby podnosić ceny benzyny tylko raz na dobę i byłyby zobowiązane do publikowania swej ceny w internetowym banku danych, aby kupujący mogli porównywać poziomy cen na najbliższych stacjach. "W ten sposób rynek paliw będzie bardziej przejrzysty, a w konsekwencji ceny korzystniejsze" - ocenił Carius.
 
Jego zdaniem jeszcze nigdy benzyna w Niemczech nie była tak droga, jak obecnie, a ceny tak mało przejrzyste. "Ustalanie cen, które skaczą w ciągu jednego dnia jak jojo, o 10 centów i więcej, pozbawione jest jakiejkolwiek zrozumiałej logiki" - dodał chadecki polityk.
 
Dziennik "Bild" poinformował w piątek, że także w chadecko-liberalnej koalicji rządzącej Niemcami trwa dyskusja nad sposobami lepszej kontroli polityki cenowej koncernów paliwowych. Rząd ma dokładnie przeanalizować inny model, obowiązujący w zachodniej Australii, zgodnie z którym koncerny paliwowe muszą codziennie do godz. 14 poinformować specjalny urząd o cenie benzyny na następny dzień - pisze "Bild". Według gazety ustawa mogłaby zostać uchwalona już jesienią tego roku.
 
 
Komentarze:
Brak Komentarzy do artykułu.
Treść komentarza:
facebook
twitter
youtube
nasza klasa
Strona główna
PIT Stop
Tankownia
Transport dla Ciebie
Wymień punkty na nagrody
Centrum prasowe
O nas
Kontakt
Copyright by Tankuj.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone 2011
|
Regulamin
|
Polityka prywatności
|
tankuj.pl
Partnerzy:
rabbit studio
defensywni kierowcy
astrum